Open

Siz değerli hastalarımıza hizmet için gece gündüz çalışıyoruz.

 • Pazartesi-Cuma08:00 – 17.30
 • Cumartesi8:00 – 13:30
 • Acil Servis7/24

444 4 837

Randevu ve sorularınız için, bizi arayabilirsiniz.

 • Topçuoğlu Mahallesi, Vali Enis Paşa Caddesi, No:7 Merkez/Kastamonu
 • Hafta içi: 08:00-17.30 Cumartesi: 08:00-13:30 Acil Servis:7/24

Uzman Doktor Kadrosu

Uzman Sağlık Çalışanları

Laboratuvar ve Radyoloji Sonuçları

Sonuçları Gör

Online Randevu

Randevu Al

Üroloji

Nöroloji

Bölüm Doktorlarımız

Bölüm Hakkında

Nöroloji, sinir sistemi bozukluklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen tıbbi bir uzmanlık dalıdır. Bu uzmanlar, beyin, omurilik, periferik sinirler ve kaslar gibi sinir sistemiyle ilgili hastalıkları teşhis eder ve tedavi ederler. Nöroloji uzmanları, baş ağrısı, inme, epilepsi, Parkinson hastalığı, multiple skleroz, migren, Alzheimer hastalığı gibi birçok farklı hastalık ve durumu ele alır. Nörolojik bozukluklar genellikle semptomlara bağlı olarak teşhis edilir ve görüntüleme testleri, elektrofizyolojik testler ve laboratuvar testleri gibi çeşitli yöntemler kullanılarak değerlendirilir. Tedavi genellikle ilaçlar, fizik tedavi, rehabilitasyon, cerrahi müdahale ve diğer prosedürlerle yapılır.

Nöroloji Bölümü Neye Bakar?

Nöroloji, sinir sistemini etkileyen hastalıkların tanı ve tedavi süreçlerine odaklı tıp dalıdır. Pek çok farklı türü bulunan nörolojik hastalıklar, kapsamlı tetkikler sonrasında oluşturulacak tedavi planıyla kontrol altına alınabilir. Bu olasılığın yükselmesi için erken tanı oldukça önemlidir. Nörolojik hastalık tanısının erkenden konması, kişinin hayat kalitesini yükseltmesine doğrudan katkı sağlarken tedavinin etkisini de artırır.

Nöroloji doktoru hangi hastalıklara bakar sorusuna verilebilecek ideal yanıtlar, şu şekilde sıralanabilir:

Migren

Yaygın nörolojik bozukluklardan biri olan migren, tekrarlayıcı baş ağrılarıyla karakterizedir. Migren atağı sırasında şiddetli baş ağrısı çoğunlukla tek taraflı olur. Söz konusu ağrıya; ışığa, sese, kokulara hassasiyet ile bulantı ve kusma gibi semptomlar eşlik edebilir. 

Migren, belirli tetikleyicilere yanıt olarak ortaya çıkma eğilimindedir. Stres, hormonal değişiklikler, uyku eksikliği, düzensiz beslenme, bazı yiyecekler ve içecekler, çevresel faktörler, belirli ilaçlar atak başlangıcına sebep olabilir. Hastalık ayrıca genetik yatkınlık sonucunda da gelişebilir.

Migren, klasik ve yaygın olmak üzere iki türe ayrılır. Klasik migrende, baş ağrısından önce görme bozuklukları, konuşma zorluğu gibi semptomlar meydana gelir. Yaygın migren ise aura adı verilen bu semptomlar olmadan tetiklenir.

Epilepsi

Epilepsi, birincil ya da farklı bir ifadeyle başka tıbbi durumdan kaynaklanmayan nörolojik bozukluktur. Hastalığı deneyimleyen kişilerde, beyin hücrelerinde anormal elektriksel aktivite olduğu gözlemlenir. Nöbetler halinde tekrarlayarak varlığını hissettirebilen epilepsi, bazı durumlarda beyin yaralanmaları, tümörler, enfeksiyonlar veya metabolik bozukluklar gibi nedenlerden dolayı gelişebilir.

Epilepsi nöbetlerinin türü, kişinin bilincini etkileyip etkilemediğine göre değişkenlik gösterir. Basit parsiyel nöbetler, bilinç açıkken gerçekleşir. Kompleks parsiyel nöbette, bilinç kapanabilir. Jeneralize ataklar, halk arasında sara nöbeti olarak adlandırılır ve kişinin hem fiziksel hem de zihinsel kabiliyetlerini geçici süreyle ortadan kaldırabilir. 

İnme (Felç)

İnme (felç) , kişinin beynine kan akışının aniden kesilmesi veya beyninin bir bölgesinde kanama sonucu ortaya çıkan bozukluktur. İnme esnasında beyne oksijen ve besin taşıyan kan akışı bozulur. Bunun sonucunda beyin dokusunda hasar oluşur. Nörolojik bozukluk, neden olduğu etki sebebiyle hızlı müdahale gerektiren tıbbi acil durumlar arasında sayılır.

İnme, iskemik ve hemorajik olmak üzere iki alt türde gelişir. İskemik inme, beyin damarlarının ateroskleroz sonucu daralması ve tromboz gibi nedenlerle oluşur. Hemorajik inmenin başlıca nedenleri ise beynin bir bölgesindeki damarların patlaması veya sızıntısıdır.

Parkinson Hastalığı

Parkinson , merkezi sinir sisteminde bulunan ve dopamin üreten hücrelerin hasara uğraması ya da tamamen kaybı sonucunda ortaya çıkar. Hastalık, beynin fiziksel hareketleri düzenleyen bölgelerini etkiler. Söz konusu bölgelerde meydana gelen tahribat sonrasında titreme, kas sertliği, yavaş hareketler ve denge sorunları gibi semptomlar oluşabilir.

Parkinson hastalığının kesin nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak hastalığın gelişiminde genetik ve çevresel faktörler, yaşlanma gibi etkenlerin rol oynadığı düşünülmektedir.

Alzheimer

Yaygın nöroloji hastalıkları arasında Alzheimer da bulunur. Hastalık, bilişsel işlevlerin yavaş yavaş azalmasıyla karakterizedir ve ilerleyici profile sahiptir. Alzheimer başlangıcında hafıza kaybı, zihinsel keskinlikte azalma, kafa karışıklığı, konuşma zorluğu ve kişilik değişiklikleri gibi semptomlar görülebilir. Hastalığın ilerleyen aşamalarında ise semptomlar, günlük aktiviteleri gerçekleştirmekte zorlanma ve sonunda tamamen bakıma ihtiyaç duymaya dönüşür.

Tıpkı Parkinson gibi Alzheimer’ın da neden kaynaklandığına yönelik kesin bilgi mevcut değildir. Ancak nörodejeneratif hastalığın genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerle geliştiğine yönelik görüşler hakimdir. Bu duruma ek olarak yaşam boyu sürmesi, Parkinson ile bir diğer ortak özelliğidir.

Multipl Skleroz (MS)

Multipl Skleroz veya kısa adıyla MS, bağışıklık sisteminin beyin ve omuriliğe saldırması sonucunda gelişir. Bu süreçte bağışıklık sistemi, sinir liflerini koruyan miyelin isimli maddeye saldırır. Gerçekleşen saldırı, sinir liflerinde hasara yol açar ve iltihap oluşumunu tetikler. MS’in genetik yatkınlık, çevresel faktörler ve bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar gibi faktörlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıktığı düşünülür.

Multipl Skleroz, ömür boyu süren veya bir başka ifadeyle kronik nörolojik bozukluktur. Belirtileri ise kişiden kişiye değişir. Yorgunluk, görme bozuklukları, kas güçsüzlüğü, koordinasyon bozuklukları, denge kaybı, uyuşma ve karıncalanma hissi, konuşma zorluğu, idrar kontrolü kaybı, bilişsel bozukluklar en yaygın gözlemlenen belirtilerdir.

Periferik Nöropati

Periferik nöropati , çevresel sinirlerin hasar görmesiyle gelişen bir diğer nöroloji hastalığıdır. Periferal sinirler, beyin ve omurilik dışında kollar, bacaklar, eller, ayaklar gibi vücudun diğer bölgelerinde bulunan yapılardır. Söz konusu yapılarda oluşan hasar, sinirlerin iletişim yeteneğini olumsuz yönde etkiler.

Periferik nöropati, birçok farklı nedenden dolayı gelişebilir. Diyabet, yüksek miktarda ve sürekli alkol kullanımı, travma, enfeksiyonlar, çeşitli ilaçlar ve genetik faktörler hastalığın gelişimini tetikleyebilen faktörler olarak sıralanır. Periferik nöropatinin başlıca semptomları ise uyuşma, karıncalanma, yanma hissi, güçsüzlük, koordinasyon bozukluğu, duyu kaybı, kas krampları ve ağrıdır.

Amyotrofik Lateral Skleroz

Amyotrofik lateral skleroz (ALS) , motor nöronları etkileyen ve ilerleyici profile sahip nörodejeneratif hastalıklar arasındadır. Hastalık, zamanla kas kontrolünü sağlayan nöronları tahrip eder. Tahribat ilk aşamada kas güçsüzlüğü ve atrofiye (kas küçülmesi) neden olur. ALS ilerledikçe fonksiyon kayıpları meydana gelir. Hastalık genelde kaslardaki gönüllü hareketleri etkiler. Ancak bazı kişilerde solunumu sağlayan kaslar üzerinde de olumsuz etkisini gösterebilir.

Amyotrofik lateral skleroz; genetik yatkınlık, çevresel faktörler veya nöronal hasarın sonucu olarak genellikle 40 ila 70 yaşları arasında ortaya çıkar. Ancak bu yaş aralığının dışında kalan kişilerde de gözlemlenme olasılığı mevcuttur. ALS’nin başlıca belirtileri kas zayıflığı, seğirmeler, kramplar, konuşma zorluğu, yutma güçlüğü, nefes alma güçlüğü ve koordinasyon bozukluğudur.

Tourette Sendromu

Tourette sendromu , çocukluk veya ergenlik döneminde başlayan nörolojik bozukluktur. Sendrom, kişinin istemsizce tekrarlayıcı sesler çıkarmasına (vokal tikler) ve vücut hareketleri sergilemesine (motor tikler) yol açar. Tikler, çoğunlukla aniden ortaya çıkıp kontrol edilemeyecek şekilde tekrarlanabilir.

Sendroma bağlı gelişen tik atakları, ergenlik döneminde başlar ve yaşla birlikte azalma eğilimindedir. Ancak bazı kişilerde ileri yaşlarda da devam edebilir. Tourette Sendromu tanısı konan kişilerde, tiklerinin yanı sıra obsesif kompulsif bozukluk (OKB) , dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi durumlar gelişebilir.

Tourette sendromuna neyin sebep olduğuna dair henüz kesin bilgi mevcut değildir. Bununla birlikte bazı klinik çalışmalar, Tourette sendromlu kişilerin beyinlerinin belirli bölgelerinde kimyasal dengesizliklerin olduğuna işaret eder.

Nöbet Bozuklukları

Nöbet bozuklukları, beyindeki anormal elektriksel aktivite nedeniyle ortaya çıkan bir dizi nörolojik hastalığı ifade etmek amacıyla kullanılan terimdir. Bu kategorideki hastalıklar, tekrarlayıcı niteliktedir. Elektriksel aktivite patlamaları, beynin normal işlevini bozabilir ve çeşitli semptomlara neden olabilir.

Nöbetler, farklı semptomlarla ve değişik türlerde gelişebilir. Örneğin; bazı nöbet türleri, sadece belirli bir bölgede sınırlı sayıda semptom tetikleyebilir. Buna karşılık bazı nöbetler, tüm vücudu etkileyecek kadar şiddetli olabilir. Nöbet türleri; jeneralize absence (boşluk), miyoklonik ve fokal şeklinde sınıflandırılır.

Nörolojik Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Nörolojik hastalıklar, merkezi ve periferik sinir yapılarını etkiler. Dolayısıyla belirtileri oldukça çeşitlidir. Bu duruma rağmen nöroloji hastalıklarının başlıca belirtileri şu şekilde sıralayabilmek mümkündür:

Baş Ağrısı: Migren, gerilim tipi baş ağrısı , inme ve diğer bazı nörolojik sorunların başlıca belirtilerindendir.

Kas Zayıflığı ve Güçsüzlük: Kas zayıflığı, kaslarda güçsüzlük hissi, kasların kontrol edilememesi gibi belirtiler nörolojik bozuklukların varlığına işaret edebilir.

Denge Kayıpları: Yürüme veya ayakta durma sırasında denge kurmakta sorunlar yaşanması, sıklıkla gözlemlenen bir diğer belirti türüdür.

Hafıza Kaybı ve Diğer Bilişsel Bozukluklar: Alzheimer başta olmak üzere bazı nörolojik hastalıklarda hafıza kaybı, zihinsel netlik kaybı veya bilişsel işlev bozuklukları vb. belirtiler gözlemlenebilir.

Uyuşma ve Karıncalanma: Vücudun belirli bir kısmında uyuşma, karıncalanma veya his kaybı nörolojik sorunların belirtileri arasında sayılabilir.

Konuşma Problemleri: Bazı hastalıklarda ani konuşma zorluğu, konuşma bozuklukları veya anlamada güçlükler yaşanabilir.

Nöbetler: Ani ve kontrolsüz kas seğirmeleri, sarsıntılar, bilinç kaybı nöbetlerin en sık deneyimlenen belirtileri arasındadır ve birçok nörolojik durumla ilişkilendirilebilir.

Görsel Bozukluklar: Ani görme kaybı, çift görme, görme alanında kayıplar başta olmak üzere bu kategoriye dahil diğer görme bozuklukları bazı nörolojik problemlerin belirtilerindendir.

Sensör Geçişlilikler: Algılama ve duyusal bilgiyi işleme bozuklukları ile nesnelere dokunurken sıcaklık ya da acı gibi duyusal uyarıcılara tepkilerde anormallikler nöroloji hastalıklarının belirtileri arasında yer alır.

Koordinasyon ve Hareket Bozuklukları: Kas kontrolünü ve hareket yeteneklerini etkileyen Parkinson gibi hastalıklar titreme, yavaş hareket etme dahil olmak üzere bir dizi belirtiyle ilişkilendirilebilir.

Bilişsel ve Fiziksel Bozukluklar – Bellek kaybı, odaklanma zorluğu, bilişsel gerileme ve demans gibi bozukluklar, nörolojik sorunların sonucu olarak ortaya çıkabilir. Aynı sorunlar, fiziksel aktiviteler ile ilgili şikayetleri de tetikleyebilir.

Sık Karşılaşılan Nörolojik Hastalıklar Nelerdir?

Nöroloji Bölümü, sinir sistemi hastalıklarının tanı, tedavisinde, sık karşılaşılan nörolojik rahatsızlıkları kapsamlı şekilde ele alır. Nörologlar tarafından, hastaya uygun tedavi planları oluşturarak, multidisipliner bir yaklaşımla çalışır. Medikal görüntüleme teknikleri ve nörofizyolojik testler kullanılarak, hastalıkların erken teşhisi ve etkili tedavisi sağlanır. Nöroloji bölümünde sık karşılaşılan hastalıklar arasında aşağıdakiler yer alır.

 • Alzheimer hastalığı
 • Parkinson hastalığı
 • Epilepsi
 • Migren
 • Multipl skleroz (MS)
 • İnme
 • Amyotrofik lateral skleroz (ALS)
 • Huntington hastalığı
 • Beyin tümörleri
 • Periferik nöropati
 • Myastenia gravis
 • Demans
 • Menenjit
 • Ensefalit
 • Trigeminal nevralji

Nöroloji Uzmanı Gözünden Hastalıkların Teşhis ve Tedavisi

Nörolojik hastalıkların teşhisi ve tedavisi, nörolog tarafından aşağıdaki adımları içerecek şekilde yapılır.

Tıbbi Değerlendirme

Teşhis sürecinin ilk adımında hastanın tıbbi geçmişi, aile öyküsü ve semptomları değerlendirilir.

Nörolojik Muayene

Anamnez alındıktan sonra sinir sistemi işlevleri ile ilgili ilk kontroller yapılır. Bu kapsamda kas gücü, refleksler, duyu ve koordinasyona odaklanılır.

Görüntüleme Testleri

Nöroloji uzmanı, ilk bulgular sonucunda sorunun kaynağının beyin ve omurilik olduğunu düşünürse görüntüleme testlerine başvurabilir. Merkezi sinir sistemini detaylıca görüntüleme imkanı tanıyan bu süreçte manyetik rezonans görüntüleme (MRI), bilgisayarlı tomografi (BT), veya bazen pozitron emisyon tomografisi (PET) gibi yöntemler tercih edilir.

Elektrofizyolojik Testler

Beynin elektriksel aktivitesini değerlendirmek amacıyla hastaya elektrofizyolojik testler uygulanabilir. Bu amaç doğrultusunda elektroensefalografi (EEG) yöntemine başvurulur.

Laboratuvar Testleri

Nörolojik hastalıkların altında yatan nedenleri belirleyebilmek için gereken durumlarda kan, idrar ve diğer laboratuvar testleri uygulanabilir.

Hastaya tanı konduktan sonra tedaviye başlanır. Tedavi planı; hastalığın türüne, semptomların şiddetine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Nörolojik bozuklukların tedavi süreci; çeşitli ilaçların, fizyoterapi , konuşma terapisi , cerrahi müdahale , beslenme yönetimi ve diğer rehabilitasyon tekniklerinin kullanımını gerektirebilir.

Nörolojik Hastalıkların Erken Tanısı

Diğer tüm ciddi sağlık sorunlarında olduğu gibi nörolojik hastalıklarda da erken tanı oldukça önemlidir. Hastalığın ilk evrelerinde kişiye doğru tedavi yönteminin uygulanması, semptomların hızlıca tanınması ve bazı testler ile mümkündür. Bu nedenle belirli bir rahatsızlıkla ilgili endişeleriniz varsa nöroloji bölümümüzden randevu alabilirsiniz.

Belirtilere göre nörolojik hastalıkların erken tanısı için öncelikle hastadan anamnez alınır. Yani ailesinin ve kendisinin tıbbi geçmişi hakkında çeşitli sorular sorulur. Bu kapsamda kişinin şikayetleri dinlenerek fiziksel durumuyla ilgili gözlemler yapılır. Ön muayenenin ardından gösterdiği semptomlara göre hastaya bilişsel veya zihinsel sağlık testleri uygulanabilir. Bu testler ayrıca fizik muayene ve bazı görüntüleme tetkikleri ile desteklenir.

Nöroloji Bölümünde Yapılan Başlıca Tetkikler Nelerdir?

Nöroloji bölümü tarafından yapılan başlıca tetkikler şunlardır:

 • Manyetik Rezonans Görüntüleme: MRI; beyin, omurilik ve diğer sinir dokularına ait detaylı görüntülerin elde edilebilmesini mümkün kılar. Tümörler, kanamalar, enfeksiyonlar, dejeneratif hastalıklar gibi birçok nörolojik durumun teşhis sürecinde kullanılır.
 • Bilgisayarlı Tomografi: BT, beyin ve omurilik gibi karmaşık yapıların X-ışınları kullanılarak kesitsel görüntülerinin alınmasına olanak tanır. Travma, tümör, kanama, anevrizma gibi durumların teşhisinde doğruluk oranını yükseltir.
 • Elektroensefalografi: EEG; epilepsi, nöbet bozuklukları, uyku bozuklukları gibi durumların teşhisi kapsamında beyin aktivitesini ölçmek için kullanılır.
 • Elektromiyografi: EMG; miyopati, sinir hasarı, kas zayıflığı vb. nörolojik bozuklukların teşhis süreçlerinde tercih edilen tetkik yöntemlerindendir.
 • Lomber Ponksiyon: Beyin-omurilik sıvısı ölçümü; enfeksiyonların, iltihapların, multipl skleroz gibi durumların teşhisine yardımcı niteliktedir.
 • Genetik Testler: Bu kategorideki testler, kalıtsal nörolojik bozuklukların belirlenmesi sürecini kolaylaştırır.
 • Kan Testleri: Vitamin eksiklikleri, enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar gibi durumların teşhisinde, hastadan alınan örnekle çeşitli kan testleri yapılabilir.
 • Görme Testleri: Göz muayenesi, görme alanı testleri ve optik sinir görüntüleme, optik sinir hastalıkları ve görme organı ile ilgili diğer nörolojik durumların değerlendirilmesinde bu testlerden faydalanılır.

Nörolojik Hastalıklar Günlük Hayatı Nasıl Etkiler?

Beyin ve sinir sistemindeki çeşitli sorunlarla bağlantılı nörolojik hastalıklar, şu alanlarda günlük hayatı etkiler:

Birçok nörolojik hastalık; kas kontrolünü, hareket yeteneğini ve fiziksel gücü etkileyebilir. Fiziksel aktivitelerin kısıtlanması, kişinin günlük işlerini yapabilmesini zorlaştırır. Nöroloji bölümünün ele aldığı hastalıklar, aynı zamanda kişinin bağımsız bir birey olmasını engeller. Özellikle yaşla birlikte ilerleme eğilimindeki hastalıklarda, kişi bakımını kendi kendine yapamaz hale gelebilir.

Nörolojik hastalıklar, kişinin iş yaşamındaki verimini düşürebilir. Çünkü bu kategoriye dahil olan hastalıklar konsantrasyon eksikliği, bilişsel bozukluklar ve konuşma zorlukları gibi işlevsellikle ilgili sorunları ortaya çıkarabilir.

Nörolojik hastalık süreci, kişinin zihinsel sağlığı üzerinde de bazı etkilere neden olabilir. Depresyon ve anksiyete başta olmak üzere birçok zihinsel sorun, hastalıkla beraber gelişebilir. Hastalıkların semptomları, sosyal aktivitelere katılımı sınırlayabilir ve izolasyona neden olabilir.

Nöroloji Neye İyi Gelir?

Nörolojik hastalık tanısı konmuş kişilerin yaşam kalitesini artırmak açısından aşağıdaki öneriler fayda sağlayabilir.

 • İlaçları düzenli olarak almak ve kontrol muayene takvimine uymak, semptomların hafiflemesine yardımcı olabilir.
 • Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek, kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerini mümkün kılabilir.
 • Doktor önerisiyle yapılacak fiziksel aktiviteler, kasların güçlenmesine katkı sağlayabilir.
 • Meditasyon, nefes egzersizleri gibi aktiviteler aracılığıyla stres seviyesi azaltılabilir.
 • Kaliteli uyku, vücudun iyileşmesi ve enerji seviyelerinin yeniden dengelenmesi destekleyebilir.
 • Aile, arkadaşlar ve destek grupları ile düzenli iletişim kurmak, duygudurum halinin düzelmesine katkıda bulunabilir.
 • Fizyoterapi, konuşma terapisi veya diğer rehabilitasyon programları hem hareket yeteneğini hem de yaşam kalitesini artırabilir.
 • Durumu kabullenmek ve iyimser kalmak, hastalıkların semptomlarını azaltıcı etki yaratabilir.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim ?